Fun Sports Brasov : Organizare Competitii Sportive, Cantonamente, Impresariat sportiv, Organizare Activitati Stiintifice in Domeniul Sportului
Noutati
Parteneri

 

Turneul Final al CN RUGBY U1628

 

 


STAFF ORGANIZARE

TURNEU FINAL RUGBY U16

Comisia tehnica :

Bogdan Cantor - Director national de Dezvoltare FRR

Hary Dumitras -  Antrenor Nationala Romania de Rugby

Stefan Mitrea -Presedinte Comisia de Competitii FRR

Cantor Lorin -Director Regional de Dezvoltare Transilvania

Ion Viorel -Director Regional de Dezvoltare Moldova Sud

Ioan Teodorescu -Director Regional de Dezvoltare Transilvania

 

Marius Curecheriu – Manager General Turneu U16

Emil Duta – Manager Baza sportiva CFR Brasov

Vasile Soporan - Manager Baza sportiva Rugby Club Brasov      

Razvan Angheluta – Director dezvoltare FunSports Brasov

Andrei Sandulea – responsabil departament marketing

Sandu Badea – Administrator  baza sportiva

Mihai Gavrila – responsabil PR

Bibiri Gabriel – medicul turneului

Petrisor Oliver – responsabil paza si ordine


Federatia Romana de Rugby impreuna cu Clubul Sportiv CFR Brasov si agentia de sport FunSports organizeaza la Brasov in perioada 28 mai - 3 iunie 2012, TURNEUL FINAL AL CAMPIONATULUI NATIONAL DE RUGBY U16. Asadar, Brasovul devine gazda celui mai important eveniment sportiv cu balonul oval din ultimii ani desfasurat in orasul nostru. Primele opt echipe ale campionatului se vor  intrece intr-o saptamana de foc sub Tampa, unde nu vor lipsi nici distractia si divertismentul, iar la sfarsit echipa campioana va fi rasplatita pe langa numeroasele premii si cu trofeul Cupa FunSports.

 

Eetapa I

GRUPA ROSIE
ETAPA 1                        Scor      Incercari        Transf.        Lov. ped.        Drop goal
GALATI - FLAMINGO 12 - 39      2 - 7              1 - 2              0 - 0                0 - 0
TOMITANII - ARIESUL 5 - 17      1 - 3              0 - 1              0 - 0                0 - 0
Clasament  - etapa 1
Loc Echipa                    M V E I Marcate Primite Dif. Bonus Puncte
1 FLAMINGO              1 1 0 0    39          12    +27    1              5
2 ARIESUL                   1 1 0 0    17            5    +12    0              4
3 TOMITANII                     1 0 0 1    5            17    -12    0        0
4 GALATI                     1 0 0 1    12          39      -27    0             0

GRUPA ALBASTRA
ETAPA 1                          Scor Incercari Transf. Lov. ped. Drop goal
TECUCI - PASCANI      12 - 0    2 - 0      1 - 0      0 - 0          0 - 0
TIMISOARA - STEAUA  3 - 8    0 - 5      0 - 0      1 - 1          0 - 0
Clasament - etapa 1
Loc Echipa                        M V E I Marcate Primite Dif. Bonus Puncte
1 TECUCI                            1 1 0 0    12          0    +12      0          4
2 STEAUA                          1 1 0 0      8            3      +5      0          4
3 TIMISOARA                    1 0 0 1      3            8      -5        1          1
4 PASCANI                        1 0 0 1      0            12    -12      0          0

Etapa II

Grupa Rosie                        Scor Incercari Transf. Lov. ped. Drop goal
ARIESUL - GALATI                8 - 0    1 - 0      0 - 0        1 - 0        0 - 0
FLAMINGO - TOMITANII  24 - 3  4 - 0      2 - 0        0 - 1        0 - 0
Clasament - etapa 2
Loc Echipa                M V E I Marcate Primite Dif. Bonus Puncte
1 FLAMINGO            2 2 0 0    63          15    +48      2        10
2 ARIESUL                  2 2 0 0    25            5    +20      0          8
3 TOMITANII              2 0 0 2    8            41    -33      0          0
4 GALATI                    2 0 0 2  12            47    -35      0          0

Grupa Albastra                Scor Incercari Transf. Lov. ped. Drop goal
STEAUA - TECUCI            36 - 3  6 - 0      3 - 0        0 - 1        0 - 0
TIMISOARA - PASCANI  10 - 0  2 - 0      0 - 0        0 - 0        0 - 0
Clasament - etapa 2
Loc Echipa                    M V E I Marcate Primite Dif. Bonus Puncte
1 STEAUA                      2 2 0 0    44            6      +38    1          9
2 TIMISOARA                2 1 0 1    13            8      +5      1          5
3 TECUCI                      2 1 0 1    15          36      -21    0        4
4 PASCANI                    2 0 0 2    0            22      -22      0       

Etapa III

ETAPA 3 Scor Incercari Transf. Lov. ped. Drop goal
ARIESUL - FLAMINGO 0 - 33 0 - 5 0 - 4 0 - 0 0 - 0
GALATI - TOMITANII 5 - 15 1 - 3 0 - 0 0 - 0 0 - 0
Clasament Juniori - etapa 3
Loc Echipa M V E I Marcate Primite Dif. Bonus Puncte
1 FLAMINGO 3 3 0 0 96 15 +81 3 15
2 ARIESUL 3 2 0 1 25 38 -13 0 8
3 TOMITANII 3 1 0 2 23 46 -23 0 4
4 GALATI      3 0 0 3 17 62 -45 0 0

ETAPA 3                        Scor      Incercari      Transf.      Lov. ped.          Drop goal
TECUCI - TIMISOARA  5 - 24        1 - 4          0 - 2            0 - 0                  0 - 0
PASCANI - STEAUA      5 - 29        1 - 5          0 - 2            0 - 0                  0 - 0
Clasament Grupa Albastra - etapa 3
Loc Echipa                          M V E I Marcate Primite Dif. Bonus Puncte
1 STEAUA                            3 3 0 0    73          11    +62      2        14
2 TIMISOARA                      3 2 0 1    37          13    +24      2        10
3 TECUCI                            3 1 0 2    20          60    -40      0          4
4 PASCANI                          3 0 0 3      5            51    -46    0          0

 

Finale

Finala loc 7-8 RCM Galati-GR SC Unirea Pascani 11-0
Finale loc 5-6 CS Tomitanii-CSS Tecuci 7-20
Finala loc 3-4 AS RC Ariesul Mihai Viteazul-RCM U Vest Timisoara 0-15
Finala loc 1-2 ACS Flamingo-CSA Css 3 Steaua Bucuresti 0-8

REGULAMENTUL

de desfurare al Turneului Final al Campionatuluil de Juniori U 16

ediţia 2011 - 2012

 1. Federaţia Română de Rugby organizează Turneul Final de Juniori U 16

pentru stabilirea echipei campioane la această categorie de vârstă (jucători

născuţi în anii 1996-1997), în perioada 28 Mai – 03 Iunie 2012.

După disputarea competiţiei la nivel de Comitete Regionale (zone

geografice), la turneul care urmează să se desfăşoare la Brasov (decizia

directa a FRR), vor participa 8 echipe, calificate din competiţiile locale astfel, in

conformitate cu Hotararea Comisiei Tehnice de Juniori din 11 Decembrie 2011:

      - Muntenia – 2 echipe – denumite in continuare M 1, M 2;

      - Transilvania – 2 echipe – denumite in continuare T 1 si T 2;

      - Moldova Nord – 1 echipa – denumita in continuare MN 1;

      - Moldova Sud – 2 echipe – denumite in continuare MS 1, MS 2;

      - Dobrogea – 1 echipa – denumita in continuare D 1.

     2. Dacă o echipă calificată nu poate participa din diverse motive,

neparticiparea se anunta in prima zi dupa terminarea calificarilor, locul acesteia

fiind luat de echipa clasată pe locul imediat următor în clasamentul regional.

     3. Echipele participante vor avea în vedere următoarele aspecte în stabilirea

jocurilor, urmând a se alcătui 2 grupe (Rosie si Albastra), astfel:

     - echipele M 1 si M 2, prin tragere la sorti;

     - echipele T 1 si T 2, fara tragere la sorti, in grupe opuse cu M 1 si M 2;

     - MS 1 si MS 2, prin tragere la sorti;

     - D 1, prin tragere la sorti;

     - MN 1, fara tragere la sorti, in grupa opusa cu D 1.

         Dupa aceasta, fiecare echipa, prin tragere la sorti, isi va stabili pozitia

de la 1 la 4 in fiecare grupa; se vor disputa jocuri fiecare cu fiecare, tur,

conform Tabelei Berger, dupa care se vor stabili clasamente finale ale

fiecarei grupe.              

          Pentru stabilirea clasamentului general, se vor disputa meciuri, astfel:

- Locurile 1 si 2 - ocupantele locurilor I din fiecare grupa;

- Locurile 3 si 4 - ocupantele locurilor II din fiecare grupa;

- Locurile 5 si 6 – ocupantele locurilor III din fiecare grupa;

- Locurile 7 si 8 – ocupantele locurilor IV din fiecare grupa.

    

    4.  În ziua de duminica 27 Mai 2011, orele 18.30, se va organiza şedinţa

tehnică, la care vor participa delegaţii celor 8 echipe calificate.Jocurile urmează să se dispute după cum urmează:

   Faza I

Luni 28. 05. 2012

1. Locul 3 cu locul 2 din grupa Rosie                   ora 09.00

2. Locul 4 cu locul 1 din grupa Rosie                    ora 10.30

3. Locul 3 cu locul 2 din grupa Albastra                ora 17.30

4. Locul 4 cu locul 1 din grupa Albastra                ora 19.00

 Faza I

   Miercuri 30. 05. 2012

5. Locul 1 cu locul 3 din grupa Rosie                                  ora 09.00

6. Locul 4 cu locul 2 din grupa Rosie                                  ora 10.30

7. Locul 1 cu locul 3 din grupa Albastra                              ora 17.30

8. Locul 4 cu locul 2 di grupa Albastra                                ora 19.00

Faza I

Vineri  01. 06. 2012

9. Locul 2 cu locul 1 din grupa Rosie                                  ora 09.00

         10. Locul 3 cu locul 4 din grupa Rosie                        ora 10.30

         11. Locul 2 cu locul 1 din grupa Albastra                    ora 17.30

         12. Locul 3 cu locul 4 din grupa Albastra                     ora 19.00

Faza a II – a (Finale)

Sambata 02 .06. 2012

          13. Locul 4 din grupa Rosie cu locul 4 din grupa Albastra         ora 17.30

          14. Locul 3 din grupa Rosie cu locul 3 din grupa Albastra         ora 19.00

                     

Duminica 03.06. 2012

          15. Locul 2 din grupa Rosie cu locul 2 din grupa Albastra         ora 09.00

          16. Locul 1 din grupa Rosie cu locul 1 din grupa Albastra         ora 10.30

5. La şedinţa tehnică, reprezentanţii echipelor se vor prezenta cu

următoarele documente:

a. legitimaţii FRR, cu viză anuală şi viză medicală la zi (pentru jucătorii

noi legitimaţi, data emiterii legitimaţiei trebuie să fie cu minimum 30 de zile

calendaristice înaintea datei de începere a turnelui final);

b. poliţa de asigurare medicală şi de accidente a sportivilor pe toată durata

de desfăşurare a competiţiei;

c. tabel nominal cuprinzând maximum 26 de sportivi, numărul

legitimaţiei, codul numeric personal. Tabelul va fi semnat şi ştampilat de către

conducerea clubului respectiv.d. actele de identitate ale sportivului (C.I. in original). În cazul în care un

jucător are pierdut actul de identitate, este obligatorie prezentarea adeverinţei

eliberate de organul de specialitate, pasaport.

e. culorile echipamentului pentru fiecare joc se vor stabili la şedinţa

tehnică.

f. la jocurile din faza a-II-a, in caz de egalitate, dupa terminarea

timpului

regulamentar de joc, se vor aplica prevederile ROAR, Art. 26, paragraf

26.5.

Neprezentarea documentelor prevăzute la literele a, b, c, d, va atrage

după sine eliminarea din competiţie a echipei respective şi aplicarea

celorlalte sancţiuni prevăzute de Regulamentul Discipliar al F.R.Rugby.

6. La Turneul Final echipele participante vor trebui să aibă, obligatoriu,

două rânduri de echipament de culori diferite şi 3 baloane de joc

regulamentare.

7. F.R.Rugby va suporta premierea echipelor participante.

8. Orice abatere de la prezentul regulament, precum şi de la celelalte

prevederi în vigoare ale F.R.Rugby vor fi sancţionate în conformitate cu

prevederile regulamentelor în vigoare ale federaţiei.

9. Baremurile pentru arbitri si observatorii jocurilor vor fi suportate,

in mod egal, de catre echipele participante, pe baza facturilor eliberate de

FRR, la sedinta tehnica.

 

Clasamantul Final 2012


Loc 1 CSA CSS 3 Steaua - CAMPIOANA NATIONALA

Loc 2 AS Flamingo

Loc 3 RCM U Vest Timisoara

Loc 4 AS Ariesul Mihai Viteazul

Loc 5 CSS Tecuci

Loc 6 CS Tomitanii Constanta

Loc 7 RCM Galati

Loc 8 GR SC Unirea Pascani






Clasamentul  Final 2010- 2011

1. LPS Constanta

2.CS Dinamo Bucuresti

3. CSA CSS3 Steaua

4. C.T.M.R.T.F. Bucuresti

5. CT Traian Vuia Galati

6. Unirea Pascani

7.CSU Cluj Napoca

8.RCM Timisoara

 

Clientrul Dvs. de internet este vechi si nu va putea fi folosit pentru a vedea corespunzator noile pagini de internet.

Pentru a vizualiza corect pagina noastra va recomandam sa descarcati si sa instalati gratuit unul din urmatoarele browsere