Fun Sports Brasov : Organizare Competitii Sportive, Cantonamente, Impresariat sportiv, Organizare Activitati Stiintifice in Domeniul Sportului
Noutati
Parteneri

 

CN Baschet Juniori U16

 

 

Campionatul National de Baschet Juniori U16 feminin si masculin

Baschetul este unul dintre cele mai raspandite jocuri sportive din lume. Se caracterizeaza prin finetea, precizia si fantezia exercitiilor tehnice si tactice, prin talia inalta si calitatile fizice deosebite ale jucatorilor. Este o lupta sportiva, care cere spirit de echipa si de sacrificiu, inteligenta si rezistenta nervoasa.

In 1891, James A. Naismith, asistent la colegiul Springfield, din Massachusetts (SUA), a combinat reguli din jocul de fotbal cu 13 reguli noi si a inlocuit poarta cu un cos suspendat pe perete. Asa a luat nastere baschetul (basket – cos, ball – minge).

Prima minge de baschet a fost de fapt o minge de fotbal. De abia in 1929 a fost introdusa mingea de baschet care este folosita si in ziua de azi.

In 1932, ia fiinta Federatia Internationala de Baschet Amator (F.I.B.A.) si, din 1935, se organizeaza campionatele europene. Baschetul este primul joc pe echipe in care au aparut fete pe terenul sportiv.

In 1931 ia fiinta Federatia Romana de Baschet si Volei, avandu-l ca presedinte pe I. C. Marinescu. In anul 1932, FRBV se afiliaza la Federatia Internationala de Baschet Amator, tara noastra fiind unul dintre cei noua membrii fondatori ai FIBA, alaturi de Anglia, Argentina, Cehoslovacia, Grecia, Italia, Lituania, Elvetia si Portugalia.

Nu trebuie sa fii jucator profesionist ca sa apreciezi citatele unor mari jucatori de baschet.Indiferent de sportul pe care il practici, sau chiar a profesiei tale, cu siguranta vei ajunge la concluzia ca aceste citate iti ofera indrumare sau te pun pe gandit.

Vorbim despre citate motivationale precum cel al lui Kareem Adbul-Jabbar:

"Un jucator poate fi un ingredient crucial intr-o echipa,dar un jucator nu poate forma o echipa."

De asemenea sunt citate care te inspira spuse de antrenori respectati precum John Wooden care a punctat: "Abilitatea te poate duce in top,dar ai nevoie de caracter ca sa ramai acolo."

Toti acesti jucatori care s-au incununat cu laurii reusitei vorbesc despre baschet ca fiind un sport care incurajeaza spiritul de echipa, un sport care nu cladeste caractere ci il scoate in vedere.

Unul dintre marii baschetbalisti dati de NBA a fost Bill Russel(Boston Celtics)care a castigat cu echipa sa 11 campionate in 13 sezoane. El a fost printre primii jucatori care au pus pret mai mult pe aparare decat pe atac chiar daca in sezoanele regulate avea un procent ridicat la aruncari reusite. Filosofia sa de joc era:

"Ideea nu este sa blochezi fiecare aruncare la cos.Ideea este sa-ti faci adversarul sa creada ca poti sa-i blochezi fiecare aruncare."

Echipei Funsports i-a revenit onoarea de a deveni partener al Federatiei Romane de Baschet si a Clubului Universitar Brasov in organizarea Turneului final de baschet U16M si U16F Brasov 2011.

Daca pana acum echipele au trecut prin sesiunea de calificare, ceea ce a insemnat meciuri grele cu victorii marete sau infrangeri constructive, iata-ne in fata ultimelor provocari din acest sezon la sfarsitul caruia o singura echipa va ajunge sa devina Campioana Nationala.

Pentru aceasta ultima incercare au mai ramas 16 echipe : 8 de fete si 8 de baieti.

U16 masculin

CSS Bega Timisoara

CS Phoenix Galati

CSS Viitorul U-Mobitelco Cluj

LPS CSU Pitesti

CSU Cuadripol Brasov

CSS Ploiesti

BC Mures Tg Mures

ACS Magic Champions

U16 feminin

CS Phoenix Panibu Galati

CSS Bega Timisoara

BC MC Sport Cluj-Napoca

CSS Sibiu

SCM CSS Craiova

CS Olimpia Bucuresti

BC Sirius Tg Mures

CSS Rimnicu Valcea

Competitia se va desfasura pe parcursul a 4 zile incepand din data de 30 martie si se va incheia cu festivitatea de premiere in data de 03 aprilie.

Echipele participante vor fi cazate in inima Brasovului in Complexul Hotelier Aro Palace, complex ce detine hoteluri incepand de la una la cinci stele.

Sportivii isi vor demonstra abilitatile in arta baschetului in cele doua sali de sport omologate de Federatia Romana de Baschet pentru Divizia A masculin si feminin: Sala Forex si Sala Sporturilor D.P. Colibasi.

Va dorim o sedere placuta si mult succes!

Program turneu U16 Masculin
Seria 1 / Grupa A Masculin

Etapa 1 : 30 Martie 2011

  • 12:30 - CSS Bega Timisoara – ACS Magic Champions Bucuresti - Sala Sporturilor
  • 18:00 – LPS CSU Pitesti – CSU Cuadripol Brasov – Sala Sporturilor

Etapa a 2-a : 31 Martie 2011

  • 15:00 – CSU Cuadripol Brasov – CSS Bega Timisoara – Sala Sporturilor
  • 17:00 – ACS Magic Champions Bucuresti – LPS CSU Pitesti – Sala Forex

Etapa a 3-a : 01 Aprilie 2011

  • 15:00 – CSU Cuadripol Brasov – ACS Magic Champions Bucuresti – Sala Sporturilor
  • 16:30 – CSS Bega Timisoara – LPS CSU Pitesti – Sala Forex
Seria a 2-a / Grupa B Masculin

Etapa 1 : 30 Martie 2011

  • 14:00 – CS Phoenix Galati – BC Mures Tg. Mures – Sala Sporturilor
  • 16:00 – CSS Viitorul U-Mobitelco Cluj-Napoca – CSS Ploiesti – Sala Sporturilor

Etapa a 2-a : 31 Martie 2011

  • 11:20 – CSS Ploiesti – CS Phoenix Galati – Sala Sporturilor
  • 13:10 – BC Mures Tg Mures – CSS Viitorul U-Mobitelco Cluj- Napoca – Sala Sporturilor

Etapa a 3-a : 01 Aprilie 2011

  • 13:00 – CS Phoenix Galati – CSS Viitorul U-Mobitelco Cluj-Napoca – Sala Sporturilor
  • 18:30 – CSS Ploiesti – BC Mures Tg Mures – Sala Forex
Program turneu U16 Feminin
Seria 1 / Grupa A Feminin

Etapa 1 : 30 Martie 2011

  • 09:30 – CSS Sibiu – SCM CSS Craiova – Sala Forex
  • 11:30 – CS Phoenix Panibu Galati – CSS Rimnicu Valcea – Sala Forex

Etapa a 2-a : 31 Martie 2011

  • 09:00 – SCM CSS Craiova – CS Phoenix Panibu Galati – Sala Forex
  • 11:00 – CSS Rimnicu Valcea – CSS Sibiu – Sala Forex

Etapa a 3-a : 01 Aprilie 2011

  • 08:30 – CS Phoenix Panibu Galati – CSS Sibiu – Sala Forex
  • 10:30 – SCM CSS Craiova – CSS Rimnicu Valcea – Sala Forex
Seria a 2-a / Grupa B Feminin

Etapa 1 : 30 Martie 2011

  • 13:30 – BC MC Sport Cluj-Napoca – CS Olimpia Bucuresti – Sala Forex
  • 15:30 – CSS Bega Timisoara – BC Sirius Tg Mures – Sala Forex

Etapa a 2-a : 31 Martie 2011

  • 13:00 – BC Sirius Tg Mures – BC MC Sport Cluj-Napoca – Sala Forex
  • 15:00- CS Olimpia Bucuresti – CSS Bega Timisoara – Sala Forex

Etapa a 3-a : 01 Aprilie 2011

  • 12:30 – CSS Bega Timisoara – BC MC Sport Cluj-Napoca – Sala Forex
  • 14:30 – CS Olimpia Bucuresti – BC Sirius Tg Mures – Sala Forex
Fazele finale

Faza Semifinala : 02 Aprilie 2011

  • 13:00 – A1 - B2 (F) - Sala Sporturilor D.P. Colibasi
  • 14:45 – A1 – B2 (B) - Sala Sporturilor D.P. Colibasi
  • 17:30 – B1 – A2 (F) - Sala Sporturilor D.P. Colibasi
  • 18:15 – B1 – A2 (B) - Sala Sporturilor D.P. Colibasi
  • 09:15 – A3 – B4 (B) - Sala Forex
  • 11:00 – A3 – B4 (F) - Sala Forex
  • 12:45 – B3 – A4 (F) - Sala Forex
  • 14:30 – B3 – A4 (B) - Sala Forex

Meciurile pentru locurile 5-6 si 7-8: 02 Aprilie 2011

  • 18:00 – Invinsa A3-B4 – Invinsa B3-A4 (B) - Sala Forex
  • 19:45 – Castigatoare A3-B4 – Castigatoare B3-A4 (B) - Sala Forex
  • 17:00 – Invinsa A3-B4 – Invinsa B3-A4 (F) - Sala Informatica
  • 18:45 – Castigatoare A3-B4 – Castigatoare B3-A4 (F) - Sala Informatica

Faza Finala : 03 Aprilie 2011

  • 13:00 – Finala mare fete - Sala Sporturilor D.P. Colibasi
  • 15:00 – Finala mare baieti - Sala Sporturilor D.P. Colibasi
  • 10:00 – Finala mica fete - Sala Forex
  • 11:45 – Finala mica baieti - Sala Forex
Va rugam sa va prezentati la sala cu cel putin 30 min inainte de ora oficiala a fiecarui joc.
Mult success!
Participanti U16 Masculin
CSS Bega Timisoara

Echipa: NA

Antrenori: NA

CS Phoenix Galati

Echipa: NA

Antrenori: NA

CSS Viitorul U-Mobitelco Cluj

Echipa: Dragoste Mirel, Cuibus Vlad, Rotariu Tudor, Sandean Tudor, Pricop Adrian, Pogacean Bogdan, Petris Alexandru, Revnic Vlad, Florea Calin, Birau Cosmin, Bakk Balazs, Gheorghe Dragos, Ciotlaus Marius, Nandor Kuti

Antrenori:  

LPS CSU Pitesti

Echipa: Neacsu Vladimir, Maftei Rares, Stan Emil, Zaharia Justin, Gheorghe Alexandru, Chirita Catalin, Popa Rares, Florea Mihai, Ciocoiu Mircea, Hortoglu Mehmet, Rotariu Alexandru, Lander Robert

Antrenori: Sufariu Narcis, Constantin Daniela

CSU Cuadripol Brasov

Echipa: NA

Antrenori: NA

CSS Ploiesti

Echipa: NA

Antrenori: NA

BC Mures Tg Mures

Echipa: Asztalos Hunor, Balazs Botond, Gliga Olimpiu, Godri Szabolcs Barna, Kilyen Ors, Oprea Adrian, Pascu Paul, Potcoava Dumitru Madalin, Puscas Laurentiu, Steff Norbert

Antrenori: Steff Zakarias, Soos Tibor Zsolt

ACS Magic Champions

Echipa: Abu Al Haiba Abed, Pascu Tudor, Spalatelu, Badulescu Alexandru, Saadeddin Denis, Aswad Karuan, Nicoli Radu, Barla Teodor, Covrig Caius, Campean Gruia, Iliescu Andrei, Parvulescu Catalin

Antrenori: NA

Participanti U16 Feminin
CSS Sibiu

Echipa: NA

Antrenori: NA

SCM CSS Craiova

Echipa: NA

Antrenori: NA

CS Phoenix Panibu Galati

Echipa: NA

Antrenori: NA

CSS Rimnicu Valcea

Echipa: Antoce Maria, Vlajnita Viorela, Funieru Stefania, Ispas Ana-maria, Gheorghe Madalina, Zamfir Adelina, Gaitanaru Madalina, Patrantasu Andreea, Baluta Dariana, Fota Bianca, Fota Denisa

Antrenori: Cornea Manuela

BC MC Sport Cluj-Napoca

Echipa: Maxim Mihaela, Chisiu Mara, Dunca Flavia, Sfarlea Marina, Grigor Iulia, Coroianu Lara, Rusu Cristina, Cenan Paula, Lovasz Izabela, Pasca Iulia, Corbu Claudia, Feier Denisa, Leahu Antonia, Campean Raluca, Szekely Kinga, Blajan Iulia

Antrenori: NA

CS Olimpia Bucuresti

Echipa: Chitatu Alexandra, Pitigoi Maria, Magureanu Gabriela, Salasel Samira, Dima Diana, Rosoga Andra, Potop Carmen, Vilcinschi Sonia, Cafrita Alexandra, Lupascu Ana, Poleanschi Ana-maria, Tutunaru Ana

Antrenori: Ciubancan Mandica, Cristea Romela

CSS Bega Timisoara

Echipa: NA

Antrenori: NA

BC Sirius Tg Mures

Echipa: NA

Antrenori: NA

Clasament Final

U16 masculin
  • 1. CSS Viitorul U - Mobitelco
  • 2. LPS CSU Pitesti
  • 3. CSU Cuadripol Brasov
  • 4. Phoenix Galati
  • 5. CSS Bega Timisoara
  • 6. BC Mures Targu Mures
  • 7. Magic Champions
  • 8. CSS Ploiesti
U16 feminin
  • 1. MC Sport Cluj-Napoca
  • 2. CSS Bega Timisoara
  • 3. Phoenix Panibu Galati
  • 4. SCM CSS Craiova
  • 5. CS Olimpia Bucuresti
  • 6. CSS Sibiu
  • 7. CSS Rimnicu Valcea
  • 8. BC Sirius Tg Mures
Puncte
  • 1. Mehmet Hortoglu- 40.0
  • 2. Robert Lander - 23.0
  • 3. Daniel Tudorache - 23.0
  • 4. Marius Ciotlaus - 21.0
  • 5. Alexandru Chiriac - 20.0
  • 1. Madalina Gaitanaru - 21.0
  • 2. Iulia Raileanu - 21.0
  • 3. Cristina Irina Gavrila - 18.5
  • 4. Zsuzsanna Buzogany - 18.0
  • 5. Alexandra Chițanu - 17.5
Recuperari
  • 1. Marius Ciotlaus - 15.0
  • 2. Robert Lander - 15.0
  • 3. Alexandru Chiriac - 12.0
  • 4. Andrei Ene - 11.0
  • 5. Dumitru Potcoava - 10.0
  • 1. Iulia Raileanu - 18.0
  • 2. Alexandra Brigitte Steiner - 15.0
  • 3. Zsuzsanna Buzogany - 14.5
  • 4. Boglarka Gergely - 13.5
  • 5. Mihaela Maxim - 11.0
Pase decisive
  • 1. Ovidiu Stochici - 8.0
  • 2. Mehmet Hortoglu - 6.0
  • 3. Daniel Tudorache - 6.0
  • 4. Alexandru Petris - 4.0
  • 5. Rares Mihai Maftei - 4.0
  • 1. Madalina Geleriu - 7.0
  • 2. Cristina Irina Gavrila - 6.0
  • 3. Bianca Blanaru - 4.0
  • 4. Nicoleta Denisa Molnar - 4.0
  • 5. Antonia Leahu - 3.0
MVP
  • Mehmet Hortoglu
  • Bianca Blanaru

Rezultate

Turneu Final U16 masculin - Faza Finala

Finala Mare

  • 03.04.2011, 15:00 > LPS CSU Pitesti - CSS Viitorul U - Mobitelco ( 67 - 70 )

Finala Mica

  • 03.04.2011, 11:45 > Phoenix Galati - CSU Cuadripol Brasov ( 70 - 75 )

Locurile 5 - 6

  • 02.04.2011, 19:45 > CSS Bega Timisoara - BC Mures Targu Mures ( 48 - 47 )

Locurile 7 - 8

  • 02.04.2011, 18:00 > CSS Ploiesti - Magic Champions ( 60 - 62 )

Final Four - Semifinale

  • 02.04.2011, 18:15 > CSS Viitorul U - Mobitelco - CSU Cuadripol Brasov ( 59 - 57 )
  • 02.04.2011, 14:45 > LPS CSU Pitesti - Phoenix Galati ( 79 - 65 )

Locurile 5 - 8

  • 02.04.2011, 14:30 > BC Mures Targu Mures - Magic Champions ( 75 - 51 )
  • 02.04.2011, 09:15 > CSS Bega Timisoara - CSS Ploiesti ( 55 - 36 )
Tunreu Final U16 feminin - Faza Finala

Finala Mare

  • 03.04.2011, 13:00 > MC Sport Cluj - Napoca - CSS Bega Timisoara ( 72 - 68 )

Finala Mica

  • 03.04.2011, 10:00 > Phoenix Panibu Galati - SCM CSS Craiova ( 57 - 54 )

Locurile 5 - 6

  • 02.04.2011, 18:45 > CSS Sibiu - CS Olimpia Bucuresti ( 49 - 55 )

Locurile 7 - 8

  • 02.04.2011, 17:00 > BC Sirus Targu Mures - CSS Ramnicu Valcea ( 38 - 50 )

Final Four - Semifinale

  • 02.04.2011, 17:30 > SCM CSS Craiova - CSS Bega Timisoara ( 52 - 57 )
  • 02.04.2011, 13:00 > Phoenix Panibu Galati - MC Sport Cluj - Napoca ( 44 - 68 )

Locurile 5 - 8

  • 02.04.2011, 12:45 > CS Olimpia Bucuresti - CSS Ramnicu Valcea ( 63 - 38 )
  • 02.04.2011, 11:00 > CSS Sibiu - BC Sirus Targu Mures ( 57 - 46 )
1 aprilie 2011
  • CSU Cuadripol Brasov - ACS Magic Champions Bucuresti ( 0 - 0 )
  • CSS Bega Timisoara - LPS CSU Pitesti ( 0 - 0 )
  • CS Phoenix Galati - CSS Viitorul U - Mobitelco Cluj - Napoca ( 0 - 0 )
  • CSS Ploiesti - BC Mures Tg Mures ( 0 - 0 )
  • CS Phoenix Panibu Galati - CSS Sibiu ( 0 - 0 )
  • SCM CSS Craiova - CSS Rimnicu Valcea ( 0 - 0 )
  • CSS Bega Timisoara - BC MC Sport Cluj - Napoca ( 0 - 0 )
  • CS Olimpia Bucuresti - BC Sirius Tg Mures ( 0 - 0 )
31 martie 2011
  • CSU Cuadripol Brasov - CSS Bega Timisoara ( 59 - 56 )
  • ACS Magic Champions Bucuresti - LPS CSU Pitesti ( 73 - 81 )
  • CSS Ploiesti - CS Phoenix Galati ( 73 - 79 )
  • BC Mures Tg Mures - CSS Viitorul U - Mobitelco Cluj - Napoca ( 43 - 56 )
  • SCM CSS Craiova - CS Phoenix Panibu Galati ( 39 - 67 )
  • CSS Rimnicu Valcea - CSS Sibiu ( 27 - 42 )
  • BC Sirius Tg Mures - BC MC Sport Cluj - Napoca ( 35 - 93 )
  • CS Olimpia Bucuresti - CSS Bega Timisoara ( 37 - 60 )
30 martie 2011
  • CSS Bega Timisoara - ACS Magic Champions Bucuresti ( 66 - 49 )
  • LPS CSU Pitesti - CSU Cuadripol Brasov ( 55 - 52 )
  • CS Phoenix Galati - BC Mures Tg. Mures ( 64 - 56 )
  • CSS Viitorul U - Mobitelco Cluj - Napoca - CSS Ploiesti ( 62 - 60 )
  • CSS Sibiu - SCM CSS Craiova ( 45 - 75 )
  • CS Phoenix Panibu Galati - CSS Rimnicu Valcea ( 61 - 32 )
  • BC MC Sport Cluj - Napoca - CS Olimpia Bucuresti ( 66 - 43 )
  • CSS Bega Timisoara - BC Sirius Tg Mures ( 66 - 49 )

Clientrul Dvs. de internet este vechi si nu va putea fi folosit pentru a vedea corespunzator noile pagini de internet.

Pentru a vizualiza corect pagina noastra va recomandam sa descarcati si sa instalati gratuit unul din urmatoarele browsere